fbpx
Ave Marketing

Kampania społeczna ma tę MOC – w JEDNOŚCI siła

By 2021-01-09 9 sierpnia, 2021 No Comments
Kampanie społeczne

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego występy orkiestry są tak spektakularne? Otóż muzycy tworzą zgrany „organizm”, wykazują się ogromną precyzją w działaniu – każdy z nich doskonale wie, jaka jest jego rola w zespole. Rzecz jasna, nad wszystkim czuwa dyrygent. Wspólny cel jednoczy! W marketingu jest podobnie, dlatego warto skonsolidować siły, aby osiągnąć założony efekt. Idealnie sprawdzają do tego akcje społeczne, które opierają się na współpracy wielu podmiotów. Doskonałym przykładem tego typu inicjatyw jest kampania „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” – co składa się na jej sukces?

Życie jest jak trąbka w orkiestrze jazzowej. Jeśli nic w nią nie tchniesz, nic z niej nie wyjdzie – mawiał Louis Armstrong. Warto wziąć sobie do serca te słowa. Czasem w pojedynkę nie mamy siły, aby nadać zdarzeniom odpowiedni bieg, zwłaszcza gdy otoczenie okazuje się niesprzyjające. W dobie pandemii koronawirusa niejeden przedsiębiorca przekonał się przecież o tym, ile determinacji wymaga prowadzenie biznesu w nieprzewidywalnym środowisku. Dlatego warto podjąć wspólne działania z partnerami z własnej branży – przyświeca im bowiem zazwyczaj ten sam cel. W grupie o wiele łatwiej będzie nam się zmierzyć z każdym wyzwaniem. Jak wiele korzyści przynoszą efekty takiej współpracy branżowej można przekonać się chociażby na przykładzie kampanii „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ”, którą w lipcu br. zainicjował Związek POiD, zrzeszający producentów stolarki budowlanej i towarzyszących jej rozwiązań.

Organizator wie, po co trzyma batutę w ręku

Kampania „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” Związku POiD opiera się na współdziałaniu wielu przedsiębiorstw z branży stolarki budowlanej w celu pobudzenia inwestorów do wymiany w swoich domach wysłużonych okien, osłon zewnętrznych, drzwi czy bram garażowych na nowoczesne rozwiązania. W jej ramach realizowane są cele biznesowe firm uczestniczących w akcji – wzrost rozpoznawalności marek i sprzedaży wyrobów, oraz społeczne – inwestorzy zyskują wiedzę na temat zalet (indywidualnych i środowiskowych), wynikających z termomodernizacji budynku. Otrzymują też pakiet przydatnych informacji o sposobach i kolejności realizacji takiej inwestycji oraz możliwości jej dofinansowania, m.in. z programu „Czyste Powietrze”. Korzystając z jej zasobów merytorycznych, można zatem zrealizować taki energooszczędny projekt niższym kosztem – Partnerzy zostali wyposażeni w informację na temat możliwych do uzyskania dotacji bezpośrednio od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podczas specjalnego webinarium z ekspertem tejże instytucji. Dodatkowo, Partnerzy inicjatywy roztaczają nad inwestorami opiekę w zakresie doboru odpowiedniego produktu – mogą poznać ofertę energooszczędnych rozwiązań, a także zasady dobrego montażu, od którego uzależnione jest prawidłowe ich działanie. Kampania ma zatem walory edukacyjne.

Działania w rytm muzyki rynku

Projekt pod egidą Związku POiD jest bardzo złożony i wielowymiarowy. Jego główny filar stanowi kampania Public Relations, za pomocą której projektowane są interakcje społeczne. Komunikacja jest prowadzona w oparciu o Patronów Medialnych, a także ze wsparciem Patronów Honorowych: Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Rozwoju i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; oraz licznych Patronów Merytorycznych. Informacja zwrotna od inwestorów jest pozyskiwana za pośrednictwem social mediów. Na Facebooku z powodzeniem funkcjonuje oficjalny fan page kampanii oraz profil Edmonta – jej Brand Hero, który prezentuje efekty swojej pracy i szkoleń w zawodzie montera stolarki budowlanej, promując jednocześnie rozwiązania Partnerów inicjatywy. Kopalnią wiedzy na tematy związane z akcją „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” jest ponadto, na bieżąco aktualizowana, strona internetowa: www.dobrymontaz.com, która była ponadto promowana za pośrednictwem kampanii radiowej w rozgłośniach lokalnych. Porady na tej witrynie mogą znaleźć nie tylko inwestorzy, lecz także monterzy i przyszli adepci tego zawodu. Dla uczniów powstała ponadto specjalna platforma komunikacji z fachowcami, gdzie podczas specjalistycznych webinariów zdobywają unikalną wiedzę. W roli nauczycieli wcielają się eksperci techniczni Partnerów kampanii.

Kampania „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” korzysta z potęgi zrzeszania Partnerów wokół ważnej dla nich sprawy. Wspólnie walczą o uwagę inwestorów dla swojej branży, a ta z kolei przekłada się na zyski wizerunkowe oraz ekonomiczne uczestniczących w akcji marek. Razem dbają o własny biznes i zmieniają świat na LEPSZY: bardziej nowoczesny, ekologiczny i energooszczędny – czyż to nie jest piękne? Takie inicjatywy zasługują na aplauz. Warto po nie sięgać w działaniach marketingowych.

Marcin Wojciechowski – CEO & Creative Director w Marketing AVEEX.