fbpx
Ave Marketing

Wizerunkowe „być albo nie być” fachowca

By 2019-11-18 5 stycznia, 2021 No Comments

Nie jesteś gwiazdą muzyki czy filmu, wygadanym politykiem, znanym pisarzem, ekspertem pojawiającym się w telewizji śniadaniowej ani nawet celebrytą? Ot wydawałoby się – zwyczajny człowiek, mistrz w swoim fachu, monter stolarki budowlanej i tyle. Po co więc zaprzątać sobie głowę kreowaniem jakiegoś wizerunku? Nic bardziej mylnego! W dzisiejszych czasach, niezależnie od dziedziny działalności, silna marka osobista jest w cenie. To skuteczna droga do sukcesu zawodowego.

Wiedza, umiejętności, kompetencje – czy to wystarczy, aby zostać zauważonym i docenionym? Wiele osób nadal błędnie myśli, że bez żadnej autopromocji inni ludzie kiedyś poznają się na ich talencie. Otóż niekoniecznie!

Na rynku brylują w dużej mierze fachowcy, którzy, mówiąc kolokwialnie, „potrafią lepiej się sprzedać”. Jakie działania należy podjąć, aby nie zniknąć w odmętach rynkowej rywalizacji o uwagę klientów? Świadomie kreować swoją markę osobistą w świecie realnym oraz wirtualnym.

Odwrót od tego, co było

Pierwsze, co wypada zrobić, to przeanalizować sytuację wyjściową. Znaleźć odpowiedzi na pytania związane z tym, jak jesteśmy obecnie postrzegani. Co mówią o Tobie klienci? Czy do Ciebie wracają? Jak pozycjonujesz się na rynku w stosunku do konkurencji? Takich informacji możesz szukać w swoim najbliższym otoczeniu. Warto przede wszystkim przyjrzeć się ewentualnej ilości reklamacji i poleceń, a nawet wziąć pod lupę zasłyszane od znajomych opinie na swój temat. Doskonałym źródłem wiedzy może okazać się także Internet, gdzie internauci dość spontanicznie dzielą się swoimi przemyśleniami o różnych specjalistach. W świecie wirtualnym też funkcjonuje przecież doskonale tzw. „poczta pantoflowa”. Ludzie szukają bowiem sprawdzonych usługodawców – zastanów się, czy sam chciałbyś „kupić kota w worku”? Dlatego tak istotne jest utrzymywanie pozytywnych relacji z usługobiorcami i dbanie o ich zadowolenie, czego integralnym elementem jest odpowiedni wizerunek w branży. To prosty sposób na zaistnienie w ich świadomości na długo, a co za tym idzie wejście na wyższy poziom więzi – przejście od klienta zadowolonego do lojalnego.

Plan na start

Gdy zgromadzisz już wystarczającą ilość informacji, czas wyciągnąć wnioski. Z pewnością zdziwisz się, że sam postrzegasz swoją osobę trochę inaczej, niż robią to inni. Jednak takie społeczne zwierciadło jest bardzo potrzebne, gdyż pozwala dostrzec to, co sami zignorowalibyśmy. Na tej podstawie zastanów się, jak wzmocnić pożądane aspekty Twojego aktualnego wizerunku (każdy go ma niezależnie od tego, czy świadomie nim kieruje), a wygasić bądź ulepszyć inne, które dotąd przeszkadzały Ci rozwijać się na rynku i osiągnąć prawdziwy sukces. Ta pogłębiona refleksja stanowi porządną bazę do zaprojektowania adekwatnej strategii działania, dostosowanej do własnych oczekiwań i potrzeb Twojej grupy docelowej. Należy przy tym pamiętać, że projektowana przez Ciebie marka osobista musi być spójna z Twoją osobowością, wiarygodna – postrzegana przez odbiorców jako w pełni autentyczna. W dodatku trzeba wykazać się konsekwencją w działaniu według ustalonego planu. To praca wymagająca systematycznego podejścia, tylko wówczas przynosi wymierne korzyści.

Nie tylko sama powierzchowność

Ponadto marka osobista musi dostarczać klientom określony zbiór wartości dla tej grupy istotny, które trzeba wzmocnić poprzez zewnętrzne atrybuty. Znaczenie ma chociażby Twój wygląd, a więc musisz zadbać o odpowiednią prezencję, w tym przede wszystkim zaopatrzyć się w profesjonalny strój, mieć przy sobie odpowiednie rekwizyty czy cenione na rynku narzędzia. Dzięki temu wzmocnisz swój wizerunek eksperta w danej dziedzinie. Przy tym znacznie ważniejsze są inne czynniki niematerialne: mowa ciała, umiejętności interpersonalne, sposób mówienia i modulowania głosu czy przestrzeganie zasad etykiety. We współczesnym świecie biznesowym kompetencje miękkie zyskują bowiem na coraz większym znaczeniu. Często słyszy się nawet głosy, że są znacznie bardziej cenne niż twarde umiejętności. Klient często oczekuje od fachowca wsparcia – profesjonalnych porad, na każdym etapie inwestycji, idealnie skrojonych do jego potrzeb i dostosowanych do założonego budżetu. Warto zatem przyjrzeć się, czy ta sfera Twojej osobowości wymaga większej uwagi i pracy. Istotna jest także umiejętność właściwego ustosunkowania się do informacji zwrotnych od odbiorców oraz szybkiej i adekwatnej reakcji podczas sytuacji kryzysowych.

Realne benefity w wirtualnym świecie

Dodatkowo, obecnie każdy specjalista musi być w pewnym sensie wszechstronny – zarówno doskonale znać się na swoim fachu, jak i biegle korzystać z możliwości, które dają nowe technologie, w tym przede wszystkim social media. Facebook, Twitter czy Instagram mocno wrosły w codzienność Polaków. Według badania CBOS z 2017 roku, aż 67% rodaków korzysta z Internetu przynajmniej raz w tygodniu. Dlatego ciężar komunikacji na linii konsument – marka przeniósł się w dużej części do serwisów społecznościowych, które pozwalają na stałe pozostawanie w dialogu z odbiorcami. Opłaca się zatem korzystać z tego potencjału i udzielać się na fanpage’ach związanych z pracami budowlanymi, gdzie mogą być Twoi potencjalni klienci. Trzeba to robić w sposób taktyczny, z myślą o swoim wizerunku. Warto również obserwować strony, do których przynależność stanowi już sama w sobie wartość dodaną, ponieważ towarzyszy im cenna społecznie idea. W przypadku profesji, jaką jest monter stolarki budowlanej będzie to bez wątpienia Facebook i Instagram kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”, realizowanej pod patronatem honorowym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, która promuje prawidłową instalację okien, drzwi, bram garażowych, osłon okiennych i towarzyszących im rozwiązań. Stając się częścią tej społeczności, będziesz pozycjonować się jako profesjonalny fachowiec, ekspert w swojej branży, któremu na sercu leży interes swych usługobiorców. Co więcej, będziesz stale na bieżąco z nowinkami technologicznymi z zakresu stolarki budowlanej, co z kolei pozwoli Ci świadczyć usługi najwyższej jakości i rekomendować inwestorom nowoczesne, wysokiej klasy rozwiązania.

Ocena pracy każdego fachowca, w oderwaniu od jego wizerunku, jest niepełna. To dobrze zaprojektowana marka osobista dodaje mu blasku i właśnie w oparciu o nią otoczenie klasyfikuje go jako profesjonalistę godnego zaufania. Zadbaj o sposób postrzegania Twojej osoby przez klientów, a będziesz miał w ręku klucz do sukcesu.

Oskar Ciałowicz